19 czerwca na Uczelni Łazarskiego w Warszawie odbył się 24. SEMcamp, czyli spotkanie ludzi z branży SEM. Po raz kolejny otrzymaliśmy solidną dawkę wiedzy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia poruszane na SEMcampie.

Maksymalizacja performance’u w wyszukiwarce: jak to robić niestandardowo i inaczej niż inni? – Łukasz Chwiszczuk

Pierwsza prezentacja dotyczyła performance marketingu. Na wstępie poznaliśmy kilka ciekawych faktów: obecnie wyszukiwane frazy są znacznie dłuższe, dotyczą rozwiązań problemów (zapytania zaczynające się od słowa „jak…”?), następuje wzrost wyszukiwań mobilnych. Wspomniano także, by kierować reklamy ze względu na płeć, wiek. Dobrym pomysłem na wykorzystanie dwóch różnych reklam są np. Walentynki (prezent dla niej, prezent dla niego). Kobiety bardziej kierują się emocjami, używają słów „jej” oraz „niesamowity”, a także „owijają w bawełnę”, mężczyźni poszukują informacji na temat tego, co można zrobić z danym produktem, używają słowa „moje”, a także są bardziej bezpośredni.

Łukasz Chwiszczuk przedstawił także swój pogląd na to, jakie dopasowania wykorzystywać w kampanii – ścisłe czy nie. Poniżej przedstawiamy jego propozycję wykorzystywania dopasowań w kampaniach.

semcamp

I kampania zdobywa nowe frazy, natomiast II kampania zdobywa konwersje.

Co wiemy o wyszukiwaniach mobilnych i co to oznacza dla testowania kampanii SEM? – Anna Janiszewska

Prezentacja rozpoczęła się od kilku faktów, z których teoretycznie każdy z nas zdaje sobie sprawę: żyjemy w Internecie, połowa wyszukiwań to mobile, do 2020 roku będzie 5 miliardów użytkowników mobile globalnie.

Anna Janiszewska zwróciła uwagę na kilka istotnych kwestii odnoszących się do mobile w Polsce:

  • Mobile jest ważny: nie we wszystkich branżach wyszukiwania mobilne stanowią ponad połowę wszystkich wyszukań. Wyszukiwania desktopowe przeważają w tematach dotyczących m.in. software, materiałów budowlanych, VOD, prawa, finansów, natomiast ponad połowę wyszukań mobilnych stanowią frazy związane z usługami przewozowymi, ciążą, zdrowiem, manicure i pedicure, pierścionkami (głównie zaręczynowymi), pogodą, pielęgnacją włosów, tatuażami czy prezentami.
  • Mobile rośnie: w Polsce wzrasta o 50% rok do roku (przez ostatnie 3 lata). Nie jest to wzrost równomierny. W weekendy udział mobile jest większy.
Zostały obalone również mity dotyczące mobile:
  • Mobile to duże miasta – najwięcej wyszukań mobilnych pochodzi z województwa lubuskiego, opolskiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, a wśród miejscowości dominuje Dygowo, Bilcza, Wilkanów, a więc nie duże miasta.
  • Wyszukiwania mobilne są ogólne i skrótowe – to nieprawda, wyszukiwania mobilne o 25% częściej mają formę pytań, np. jak szybko schudnąć, co na obiad, ile kosztuje euro.
  • Wyszukiwania mobilne są urywkowe – to też mit, w Polsce są o 6% dłuższe, a także o 15% częściej zawierają polskie znaki w porównaniu do wyszukań desktopowych.

Geoexperiments in SEM and performance marketing. When and how to use it? – Anastasia Stefanska

Prezentacja dotyczyła słabych oraz silnych punktów geo-eksperymentów. Anastasia przedstawiła przykłady zastosowania ich w praktyce, a także opowiedziała o tym kiedy i jak z nich korzystać. Zwróciła uwagę na to, jak ważne jest sprawdzanie statystyk – nie tylko w AdWords – oraz testowanie.

semcamp

Wdrożenia testów A/B w Google AdWords oraz Google Optimize od A do Z – Maciej Wiśniewski, Optimize 360 w praktyce, czyli profesjonalne testowanie dla małych i dużych firm – Stanisław Magierski

W tej prezentacji został przedstawiony proces testowania. Składa się on z :

  • obserwacji – możemy np. wejść do Google Analytics w zakładkę urządzenia, przeglądarki, słowa kluczowe i wyciągnąć istotne wnioski z punktu prowadzenia naszego biznesu,
  • stworzenia hipotezydlaczego coś nie działa? Hipotezy muszą być łatwe do zweryfikowania (np. zmiana koloru przycisku „kontakt”),
  • wygenerowania pomysłów na poprawę – punkt, który realizujemy wspólnie z zespołem, czyli czas na burzę mózgów,
  • ustalenia priorytetów – nie jesteśmy w stanie wszystkiego przetestować, a więc ustalamy co w danej chwili jest najistotniejsze,
  • stworzenia procesu i dokumentacji – musimy pamiętać o dokumentowaniu każdego testu oraz czasu jego trwania.

Zaczynamy od małych kroków!

Dobrym pomysłem jest personalizowanie contentu w zależności od tego, co ktoś przeglądał wcześniej, np. różna strona główna. Należy pamiętać o tym, że testowanie zwiększa efektywność, dlatego warto stworzyć proces testowania we własnej firmie.

Wdrożenia testów A/B

Pierwszym krokiem jest przejście na stronę optimize.google.com. Po uzupełnieniu niezbędnych informacji, otrzymujemy dwa kody, które należy umieścić na stronie. Możemy je dodać przy pomocy menedżera tagów Google.

Panie, ale po co mam płacić za swój brand jak mam pierwszą pozycje w Googlu” – czyli rzecz o kampaniach brandowych w Adwords – Krzysztof Kamiński

W prezentacji zostały poruszone zagadnienia kampanii brandowych w AdWords. Dlaczego warto je przeprowadzić? Przede wszystkim dlatego, że nasi klienci (choć znają markę) nie zawsze pamiętają adres naszej strony, konkurencja może wykorzystywać nasz brand w swoich kampaniach, nie zawsze mamy 1 pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Kampanie brandowe mogą kierować na dowolną stronę docelową, dzięki nim zajmujemy najwyższe pozycje w SERPach, umożliwiają  szybką podmianę komunikacji (np. w związku z czasową promocją), oferują szereg rozszerzeń, dzięki czemu reklama jest bardziej widoczna.

Model programmatic a testowanie skuteczności kampanii – o praktycznym podejściu do efektywnego wykorzystania budżetu reklamowego – Jacek Wąs, Małgorzata Kmieciak

Prezentacja podpowiadała jak wykorzystać efektywnie budżet reklamowy. Należy tworzyć oddzielne line itemy – różne strategie, targety, inventory, kreacje – a następnie ustalamy budżety, stawki i reagujemy. Tworzymy kilka scenariuszy, zbieramy dane, ustalamy bid multiplier.

Google Attribution, czyli testowanie działań performance marketingu w nowym wydaniu – Mariusz Gąsiewski

Do końca roku 2017 ma być dostępne dla wszystkich narzędzie Google Attribution. Prezentacja traktowała o tym, co to narzędzie zmieni w pracy osób zajmujących się performance marketingiem. Dzięki Google Attribution możliwe będzie integrowanie danych z AdWords, DoubleClick oraz Google Analytics. Google Attribution będzie umożliwiać zmierzenie swoich działań marketingowych w odniesieniu do wszystkich urządzeń oraz kanałów. To spore ułatwienie, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie mierzenie wyników jest sporym problemem. Najczęściej wykorzystywanym modelem atrybucji jest last-click, przez co pomijamy wpływ wielu innych interakcji użytkownika z naszą witryną. Wprowadzenie Google Attribution znacznie usprawni pracę i pomoże w optymalizacji kampanii.

24. SEMcamp to była naprawdę solidna dawka wiedzy, którą z pewnością wykorzystamy w swoich działaniach. Do zobaczenia na kolejnych edycjach!

 

Kategorie: Blog